Gdzie w mojej głowie ukrywa się geniusz?

Gdzie w mojej głowie ukrywa się geniusz?


Nauczyć się języka obcego w ciągu tygodnia, zapamiętać liczbę pi do 22 514 miejsc po przecinku - dla daniela Tammmet żadne nie stanowi większego problemu. Jest on jednym z kilkudziesięciu żyjących na Ziemi sawantów. Sawanci to ludzie z tzw. zdolności wyspowymi. Co sprawia, że są zdolni do takich osiągnięć? Czy ich mózg ma inną budowę? Czy może dysponują takim samym "sprzętem", a jedynie inny "system operacyjny"? Neurolodzy postanowili wyjaśnić to zjawisko i wykonywali w tym celu skany mózgów sawantów i "przeciętnych ludzi". Ci ostatni dysponują filtrem postrzegania i pamięcią selektywną. Oznacza to, że mózg wprawdzie zapamiętuje wszystkie szczegóły, ale nasza świadomość potrafi przywołać zaledwie małą ich część. W przypadku sawanitów wygląda to inaczej. Są w stanie zachować w pamięci oraz przywołać prawie 100 procent informacji. Neurolog Allan Snyder jest przekonany, że w każdym z nas tkwi geniusz, jest on jednak tłumiony przez umysł. Aby udowodnić swą teorii, przeprowadził badania, w których podjął próbę "wyłączenia" części umysłu na pomocą odpowiednio ukierunkowanych impulsów magnetycznych. Osoby badane rzeczywiście krótkoterminowo potrafiły lepiej rysować lub liczyć i postrzegały otoczenie dużo intensywniej niż wcześniej. 

Pamięć do liczb 

Zdolności sawantów są prawie zawsze prawopółkulowe. Oznacza to, że w mniejszym stopniu używają oni lewej półkuli mózgowej, a w większym - prawej. Odpowiada ona za uzdolnienia muzyczne oraz za przyswajanie konkretnych faktów.

Zalew danych 

Naukowcy udowodnili, że w przypadku niektórych sawantów połączenia pomiędzy półkami mózgu nie istnieją lub są bardzo słabe. Skutek: napływające bodźce lub zebranie informacje nie podlegają kategoryzacji jako "ważne", lecz nieposortowane swą tej półkuli mózgowej, do której trafią.

Bezbronny Geniusz 

Lewa półkula mózgu to obszar logiki i rozumowania, a więc zdolności identyfikowania powiązań. Obszar ten tłumi świadome odbieranie wszystkich bodźców, aby nie doszło do niebezpiecznego przeładowania informacji. W przypadku sawantów ten mechanizm ochronny jest jednak wyłączony - wchłaniany jest każdy szczegół. Z tego powodu osłabione zostają kompetencję językowe lub społeczne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz