Dlaczego złoto jest taką rzadkością?

Dlaczego złoto jest taką rzadkością?


Było to nie tylko jedno z największych ,marzeń historii ludzkości, ale także nierozwiązany problem alchemiczny: wyprodukowanie złota. Lekkie pierwiastki, np. hel, powstają w gwiazdach, takich jak nasze Słońce, cięższe natomiast pochodzą z eksplozji o wiele większych gwiazdach, zwanych supernowymi. Astrofizycy długo myśleli, że również złoto, platyna i inne metale szlachetne są "wypalane" w trakcie gigantycznych eksplozji gwiazd, ale przeczyły mu temu propozycje: we wszechświecie za dużo jest supernowych, a za mało złota. Astrofizycy z Instytutu Mxa Plancka odkryli fabrykę odpowiedzialną za wytwarzanie złota we wszechświecie. Wykonali symulację stopienia dwóch gwiazd neutronowych. Podczas tego gigantycznego zespolenia uwalniane są ogromne masy ekstremalnej  gorącej materii. Gdy temperatura tej plazmy spadnie poniżej dziesięciu miliardów stopni Celcjusza, zachodzą w niej różnego rodzaju nagłe reakcje jądrowe, w trakcie których powstaje m.in. złoto. Tego rodzaju zdarzenia nie są zbyt częste. Astronomowie szacują, że do stopienia dwóch gwiazd neutronowych w naszej  drodze mlecznej dochodzi raz na 100 tysięcy lat. Ich zdaniem każdy gram złota na Ziemi pochodzi z takiej właśnie kosmicznej eksplozji.

Gwiazdy Neutronowe - to maksymalnie zagęszczone pozostałości po śmierci gwiazdy. Pomimo że mają średnicę zaledwie 10-20 kilometrów, bywają przy tym nawet dwa razy cięższe od naszego Słońca.

1. Zderzenie

Gdy dwie gwiazdy neutronowe zderzą się, od momentu kolizji do ich pełnego stopienia się ze sobą mija zaledwie 35 milisekund.

2. Gorące szczątki

Podczas zderzenia rozpryskają się duże ilości niewyobrażalnie gorącej materii. Jej temperatura sięga dziesięciu miliardów stopni Celcjusza!

3. Kuźnia złota

W chmurze szczątków otaczającej gwiazdy neutronowe dochodzi - w wyniku oddziaływania wysokiego ciśnienia - do reakcji jądrowych, podczas których powstaje złoto.

4. Czarna dziura

Moc zderzenia wyrzuca powstałe metale szlachetne w kosmos na odległość całych lat świetlnych. W centrum eksplozji powstaje dziura, z której biegunów wystrzeliwuje strumień promieni (kolor biały).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz