Czy stalaktyty mogą rosnąć w nieskończoność?
Jaskinie krasowe są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi. Stalagmity wyrastają z podłoża do góry niczym kolumny w katedrze, a stalaktyty - zwisają ze stropu. Plusk kapiących kropli wody zapewnia temu widowisku odpowiednie tło muzyczne. Jaskinie ze stalaktytami i stalagmitami tworzą się wszędzie tam, gzie woda przesącza się przez skały do jaskini. Z podłoża uwalniany jest przy tym kalcyt. Ten materiał gromadzi się wokół powierzchni, z której woda skapuje ze stropu. W wyniku tego na początku powstaje mała rurka, nazywana rurką naciekową lub makaronem. Po pewnym czasie kropla nie ścieka już jej wnętrzem, lecz spływa po wierzchu - tak narasta stalaktyt. W przeciwieństwie jednak do stalagmitów, które teoretycznie mogłyby rosnąć w górę i w szerz w nieskończoność, w pewnym momencie stalaktyty łamią się. Dzieje się tak wtedy, gdy masa nawisu, zbudowanego z kruchego minerału, staje się zbyt duża. Największym z odkrytych do tej pory stalaktytów ma długość 8,2 metra i zwisa ze stropu groty Jeita w pobliżu Bejrutu.
Największe stalaktyty w Polsce
W Polsce największe stalaktyty - o kilkumetrowej długości - podziwiać możemy w dwóch udostępnionych do zwiedzania jaskiniach: Niedźwiedziej w sudeckim Masywie Śnieżnika oraz Raj w Chęcinach kolo Kielc. Obie są jaskiniami krasowymi, tzn. powstałymi wskutek wypłukiwania skał wapiennych przez wody powierzchniowe i podziemne. Szczególnego uroku skalnym formacjom nadaje oświetlenie elektryczne. Obie jaskinie można zwiedzać wyłącznie pod opieką przewodnika.
Stalagnat
Gdy stalagmit spotka się ze stalaktytem, łączą się w zwartą kolumnę - stalagnat. Stalagnaty rosną dalej wszerz i mogą osiągnąć wiek setek tysięcy lat.
Stalagmit
Krople spadające z wierzchołka stalaktytu zawierają jeszcze niewielką ilość kalcytu. Powstaje z niego stalagmit. Największy, o wysokości około 70 metrów, znajduje się w jaskini Zhijin w Chinach.
Żywe stalaktyty
Wiele stalaktytów przypomina żywe istoty. Rosną na ukos, w stronę światła, które wpada przez tak zwany komin. Naukowcy sądzą, że przyczyną tego zjawiska są żyjące w wodzie mikroalgi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz