Czy mózg widzi dźwięki?

Czy mózg widzi dźwięki?


Na całym świecie żyją miliony synestetyków - ludzi, których ośrodki zmysłów w mózgu są ze sobą splecione w fascynujący sposób. Potrafią oni widzieć dźwięki, odczuwać smak liter lub zapach dotyku. Ich mózg jest niejako kompozytorem zmysłów. Ale jak to możliwe? Poszczególne obszary naszego narządu myślenia zajmują się reagowaniem na różne bodźce. Jeden odpowiada za odczuwanie zapachów, inny - za słyszenie, kolejny - za widzenie. Nie pracują one jednak całkowicie niezależnie. Są ze sobą bezpośrednio powiązane (grafika: włókna nerwowe o podobnym kierunku przebiegu mają taki sam kolor) i wymieniają się funkcjami. Właśnie dlatego synestetycy obierają więcej wrażeń niż reszta ludzkości. Tam, gdzie inni słyszą jedynie akord C-dur, oni jeszcze mogą widzieć kolor (np. zielony). Z tym, co wygląda na przypadek, kryją się jednak określone reguły. To dlatego takie same kształty liter wywołują u synestetyków podobne wrażenia kolorystyczne.

Kod zmysłów

Numery PIN jako sekwencje kolorów. Daty kalendarzowe jako kompozycje akustyczne - synestetycy dla każdego wrażenia mają dodatkowy kod zmysłowy

Powiązania

U syntetyków bodziec wzrokowy jest przekazywany do ośrodka wzroku. Stamtąd impuls jest wysyłany nie tylko do struktur limbicznych odpowiedzialnych za emocje i oceny, ale przechodzi także przez ośrodek słuchu.

Jak działa Internet zmysłów?


Malarz Wassy Kandinsky to jeden z najsławniejszych synestetyków. Nie tylko widział kolory, których używał, ale także je słyszał. Ta kompozycja zmysłów pozwoliła mu namalować genialne obrazy, jak na przykład dzieło Fixe. - Część naukowców sądzi, że mózgi synestetyków są inaczej zbudowane: jest w nich dużo więcej połączeń oraz węzłów, które komunikują się z innymi obszarami mózgu - wyjaśnia Bartłomiej Wrzałka z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Do tej pory opisano 40 form synestezji. Poza zjawiskiem słyszenia kolorów lub smakowania liter zdarza się również postrzeganie innych osób jako barw. Skąd się bierze ta rzadka zdolność umysłu?
- Przypuszcza się, że synestezja jest uwarunkowana genetycznie - tłumaczy Bartłomiej Wrzałka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz